AKADEMIA SENIORA - wykładyZapraszamy na naszą nową stronę

www.seniorzy.swissmed.com.pl - kliknij link
Centrum Opieki i Rehabilitacji Seniora przy Swissmed w Gdańsku zaprasza na wykłady o tematyce: prozdrowotnej, psychologicznej, edukacyjnej, skierowane do Seniorów. Zajęcia poprowadzą specjaliści w poszczególnych dziedzinach. Wykłady odbywają się w każdy czwartek od godz.11.00 w siedzibie Centrum Opieki i Rehabilitacji Seniora przy ul. Wileńskiej 44.                                              
Wykłady mają charakter otwarty (wstęp wolny).

RELACJE Z WYKŁADÓW CZWARTKOWYCH

Człowiek i stereotypy

- wykład z dnia 1.12.2016

 


 

 

 

 

Cichy zabójca.
Jak się bronić przed wysokim cholesterolem?

- wykład z dnia 17.11.2016

 

18 milionów osób  ma nadmiar cholesterolu, zwłaszcza jego frakcji miażdżycowej LDL. Hipercholesterolemia stanowi wiodącą przyczynę zgonów na świecie i jest najczęstszym, modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce -€“ mówiła dr Anna Kit-Bieniecka z Swissmed Centrum Zdrowia podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed 17 listopada 2016r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.

Uwaga! Zbyt wysoki poziom cholesterolu! Czy taka informacja powinna nas zaniepokoić?  Współczesne statystyki alarmują. Ponad 70 proc. dorosłych Polaków ma we krwi podwyższony cholesterol, ale tylko co trzeci z nich dba o to, żeby ten stan zmienić.

Lekarze alarmują, że podwyższony poziom cholesterolu zaczyna być współczesną chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jaka jest tego przyczyna?

- Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Również brak czasu na aktywność fizyczną, zła dieta czy choćby szybkie jedzenie typu fast food - podkreślała dr Anna Kit-Bieniecka z Swissmed Centrum Zdrowia.


Jakie są konsekwencje zbyt wysokiego cholesterolu?

- Niestety tragiczne dla naszego organizmu. Bagatelizowane dolegliwości może prowadzić do miażdżycy, w konsekwencji zaburzeń krążenia, a w efekcie do ataku serca, zawału, udaru mózgu, a nawet śmierci – dodaje dr Anna Kit-Bieniecka z Swissmed Centrum Zdrowia..

Jeśli chcemy żyć dłużej, musimy dbać o cholesterol. Najważniejszy jest zdrowy styl życia i systematyczne kontrolowanie poziomu tej substancji we krwi.

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się złego cholesterolu we krwi jest dieta i aktywność fizyczna. Czasami trzeba jeszcze przyjmować leki.

Podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed dowiedzieliśmy się m.in. o wpływie diety na poziom cholesterolu, koniecznych lekarstwach oraz aktywności, i ćwiczeniach. Wszystko po to, by żyć piękniej i dłużej.

au

 

 

WYKŁAD INAUGURACYJNY

- wykład z dnia 6.10.2016 

ZDROWIE, PROFILAKTYKA I AKTYWNOŚĆ

- wykład z dnia 30.06.2016
 
 

Seniorzy na kontynentach świata

- wykład z dnia 23.06.2016

 

Coraz częściej i głośniej mówi się o starzejących się społeczeństwach. Do połowy wieku liczba osób powyżej 65 lat potroi się na świecie do 1,5 mld. Tym razem w Akademii Seniora Swissmed zaglądamy na kontynenty.
Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed ostatni wykład „Akademii Seniora” poświęciło „Seniorom na kontynentach świata. Dobre praktyki, czyli czego możemy się od siebie nauczyć?”
Coraz częściej i głośniej mówi się o starzejących się społeczeństwach. Dane statystyczne są zatrważające. Do połowy wieku liczba osób powyżej 65 lat potroi się na świecie do 1,5 mld.
Przyglądaliśmy się seniorom w Afryce, Ameryce Południowej, Europie i Azji. Podglądaliśmy dobre praktyki, formy aktywności i działania dedykowane seniorom. Czy udało się odpowiedzieć na pytanie czego możemy nauczyć się od siebie?
Coraz częściej mówi się o tym, że Azja zapadła na tę samą chorobę co Europa. Ludzie stają się bogatsi, stać ich na wygodne życie, nie myślą o dzieciach. Niepokojący powinien być fakt, że Europejczycy oswoili się z tym problemem, a nasze gospodarki powoli się do niego przystosowują. Z jednej strony w Azji jest coraz więcej seniorów, ale okazuje się, że właśnie ta grupa żyje stosunkowo długo. Przyglądając się seniorom w Afryce, odwiedziliśmy m.in. interesującą grupę etniczną Damaro, zamieszkującą południową część Afryki. Spotkaliśmy się z najstarszą kobietą z tego plemienia, pamiętającą najstarsze dzieje i zwyczaje swojego rodu.
W opowieści o Ameryce Południowej nie zabrakło oczywiście Indian. Mamy nadzieję, że inspirujące były także działania rękodzielnicze seniorów z Peru. 

 

 

Zdrowie zaczyna się w brzuchu

- wykład z dnia 16.06.2016

 Problemy z układem pokarmowym mogą występować w każdym wieku. Część objawów może być sygnałem poważniejszych schorzeń. Dlatego m.in. podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed zajęliśmy się tym tematem.
Wykład z cyklu: „Akademia Seniora” w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed, który odbył się 16 czerwca 2016 r. poświęcony był zdrowiu i pożytecznym mikroorganizmom. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Wojda z Ecosmaki.
Czy mieliśmy kiedykolwiek problemy z żołądkiem lub jelitami? Okazuje się, że z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym najczęściej zgłaszamy się do lekarza. Problemy z układem pokarmowym mogą występować w każdym wieku.
Część objawów może być sygnałem poważniejszych schorzeń, do których zalicza się: chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, zespół jelita drażliwego oraz nowotwory żołądka.
Podczas spotkania Akademii Seniora uczestnicy prześledzili drogę zjedzonego pokarmu przez nasz organizm. Poznali dlaczego każdy element naszego układu pokarmowego jest ważny, a zaniedbanie choćby jednego z nich może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Wskazaliśmy także na problemy zdrowotne najczęściej wynikające z niesprawnie funkcjonującego układu pokarmowego. Podpowiadaliśmy jak prostymi sposobami wspomóc nasz organizm, aby przyswajał składniki odżywcze z pożywienia w jak najlepszy sposób. 
Elektropunktura jako komplementarna metoda leczenia

- wykład z dnia  9.06.2016

 


Akupunktura to  jedna z najstarszych metod terapeutycznych. Jej początki  sięgają ok. 4000 lat p.n.e. Już wtedy, w Chinach, leczono ludzi, nakłuwając im skórę zaostrzonymi odłamkami skał.
Podczas spotkanie z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed, przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku rozmawialiśmy o elektropunkturze. Wykład w czwartek 9 czerwca 2016 r. pt.: „Elektropunktura jako komplementarna metoda leczenia. Leczenie holistyczne i naturalne leczenie energetyczne” poprowadził dr Jerzy Kuchta z Politechniki Gdańskiej.
Akupunktura to  jedna z najstarszych metod terapeutycznych. Jej początki  sięgają epoki neolitu ( ok. 4000 lat p.n.e.) Już wtedy, w Chinach, leczono ludzi, nakłuwając im skórę zaostrzonymi odłamkami skał. Początkowo do zabiegów stosowano „igły” wykonane np. z kamienia, kości lub bambusa. Po wynalezieniu brązu pojawiły się igły  z tego stopu. Potem zastąpiono je żelaznymi i wreszcie stalowymi. Od V wieku  p.n.e. wytwarzano igły złote, a 200 lat później -€“ także srebrne. Przywilej  korzystania z tego drogocennego sprzętu mieli wtedy jedynie cesarz i jego  rodzina.
Elektropunktura działa podobnie, jak akupunktura i daje wymierne efekty. Polega na stymulacji punktów biologicznie aktywnych tj. akupunkturowych prądem o niskim natężeniu -€“ wyjaśnia dr Jerzy Kuchta.
Ten rodzaj zabiegu oddziałuje na tej samej zasadzie, co akupunktura, lecz pozwala na unikanie igieł.
Jest absolutnie bezbolesny i nie niesie ryzyka zakażenia się  chorobą zakaźną od innego pacjenta. Stymulacja punktów bioaktywnych prądem poprawia  lokalnie ukrwienie skóry, usprawnia krążenie limfy, wzmacnia włókna kolagenowe tym samym likwiduje zmarszczki, przyspiesza gojenie ran i oparzeń -dodaje dr Kuchta.
Podczas wykładu Akademii Seniora dowiedzieliśmy się o podstawowych systemach funkcjonowania organizmu człowieka. Systemie nerwowym, krwionośnym, limfatycznym i energetycznym. Spróbujemy zdefiniować energię życia.
Dr Jerzy Kuchta z Politechniki Gdańskiej od 30 lat prowadzi badania naukowe dotyczące tej metody leczenia. Testuje zaburzenia energetyczne i i aktywizujące swobodny przepływ energii. Opowie o komplementarnym leczeniu jako uzupełnieniu leczenia holistycznego, w tym naturalnym leczeniu energetycznym. Zaprezentował także zestaw Autopunkter, podręczny aparat do indywidualnego komplementarnego leczenia.


 

Ogień i woda - dwa żywioły
- wykład z dnia  2.06.2016Czy promieniowanie słoneczne jest nam potrzebne do życia? NA te i wiele innych pytań odpowiadał podczas spotkania z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” dr Marian Romanowski z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.  Wykład pt.: „Ogień i woda. Jak korzystać z kąpieli słonecznych i wodnych?” odbył się w czwartek 2 czerwca 2016 r. o godz. 11.00.
Warto zauważyć, że co kilkanaście lat zmienia się moda na opalanie. Czy dzisiaj jest w modzie?
- Kiedyś opalony mógł być tylko chłop, bo pracował w polu. Biała skóra zarezerwowana była dla warstw wyższych. Potem nastała moda na zażywanie kąpieli słonecznych, choć tylko z niewielkim odsłonięciem ciała -€“ zauważa dr Marian Romanowski z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
Stroje z czasem robiły się coraz bardziej skąpe, aż nadeszła epoka świadomości nowotworów skóry i zaczęliśmy okrywać nasze ciała filtrami UV.
Na wykładzie szukaliśmy odpowiedzi na zasadnicze pytania:
Czy promieniowanie słoneczne jest nam potrzebne do życia? Kiedy należy chronić się przed promieniami słonecznymi? Jak łączyć ze sobą kąpiele słoneczne i wodne?

Żyjemy w świetle słonecznym całe życie. Nauczmy się z niego korzystać i uczmy
potomnych tej sprawdzonej wiedzy, by cieszyli się życiem.

 

Nordic walking dla każdego
- wykład z dnia  28.04.2016


Wykład pt.: „Nordic walking dla każdego. Odciąża stawy, kręgosłup, wzmacnia mięśnie i serce. Zajęcia prowadził dr Marian Romanowski z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.’

 

Dlaczego brakuje mi energii?
- wykład z dnia  31.03.2016

 Kiedy przyroda budzi się do życia często brakuje nam sił, ogarnia nas niemoc. Jest to naturalne zjawisko przesilenia wiosennego.
Warto pamiętać, że po okresie zimowym, mamy zmniejszony poziom serotoniny, osłabienie układu odpornościowego, co może skutkować gorszym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed zachęcała uczestników spotkania, by nie poddawać się  i walczyć o lepsze samopoczucie.
- Musimy uwierzyć w to, jak wielkie siły w nas drzemią – podkreśla dr Wiewiórkowska-Garczewska.
Po raz kolejny udowadnialiśmy, że aktywność jest dobra na wszystkie nasze dolegliwości i smutki.
Dr Marian Romanowski z Centrum Opiekuńczo Rehabilitacyjnego Swissmed przypomniał ciekawą maksymę Elberta Hubbarda. Lekarstwem na smutek jest ruch, receptą na siłę jest działanie. Warto z tego skorzystać.  Chcesz rzucić palenie?
- wykład z dnia  17.03.2016


Chcesz rzucić palenie?
Jak przygotować się do rzucenia palenia, jak pomóc bliskim w rzuceniu i czy e-papieros to na pewno bezpieczny zamiennik tradycyjnego papierosa? Uczestnicy zobaczą także jakie marketingowe pułapki zastawiają na nas producenci papierosów. Spotkanie z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” odbyło się 17 marca 2016 r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed, przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku.Starzejące się społeczeństwo
- wykład z dnia  3.03.2016

  


Głębokość zapaści demograficznej najlepiej obrazuje zmniejszająca się populacja dzieci od ich urodzenia do 17 roku życia. Jeśli w 1989 r. liczyła ona ponad 11 tys. to 25 lat później była o ponad 37% mniejsza, bo liczyła 7 tys. dzieci.
Podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed pt.: „Starzejące się społeczeństwo. Rodzina demografia i perspektywy dla seniorów”, który odbył się 3 marca 2016 r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów zajęcia poprowadził senator RP Antoni Szymański.
W ramach Akademii Seniora odbył się także pokaz usprawniających ćwiczeń dla seniorów prowadzonych przez Mistrza Tai Chi Andrzeja Kozaka. 
Głębokość zapaści demograficznej najlepiej obrazuje zmniejszająca się populacja dzieci od ich urodzenia do 17 roku życia. Jeśli w 1989 r. liczyła ona ponad 11 tys. to 25 lat później była o ponad 37% mniejsza, bo liczyła 7 tys. dzieci.
- W tej sytuacji polityka społeczna powinna zmierzać do wzmocnienia rodzin, a także uwzględniać specyficzne potrzeby i problemy rosnącej populacji ludzi starszych – podkreślał senator Antoni Szymański.
Zmniejsza się też liczba zawieranych małżeństw, a zwiększa liczba rozwodów, która w ostatnich latach wynosi ok. 65 tys. rocznie. Jednocześnie rośnie odsetek dzieci w pieczy zastępczej, czy liczba rodziców pod nadzorem kuratora sądowego. Są to wskaźniki osłabienia polskich rodzin.
- W tej sytuacji polityka społeczna powinna zmierzać do wzmocnienia rodzin, a także uwzględniać specyficzne potrzeby i problemy rosnącej populacji ludzi starszych – podkreśla Antoni Szymański. 

 

 

Choroby jelita grubego.
Objawy, diagnostyka, leczenie”

- wykład z dnia  4.02.2016

 

  
Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń związanych z jelitem grubym. Wynika to z błędów dietetycznych, stresu i braku profilaktyki.
Podczas wykładu „Akademii Seniora Swissmed” poruszyliśmy bardzo ważny temat związany z chorobami jelita grubego. Wykład pt.: „Choroby jelita grubego. Objawy, diagnostyka, leczenie.” poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń związanych z jelitem grubym. Wynika to z błędów dietetycznych, stresu i braku profilaktyki.
- Oczywiście najbardziej boimy się raku jelita grubego, którego początek może przebiegać skrycie, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, w tym kolonoskopia – mówiła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
U pacjentów w wieku podeszłym dominują zaparcia. Wynikają one m.in. z odwodnienia, rozleniwienia perystaltyki jelita. Nie rzadko również z powodu leków, które przyjmujemy.
Podczas wykładu omówiliśmy zagadnienia związane z objawami i diagnostyka chorób jelita grubego, oraz możliwościami leczenia.

 

 

  Serce na całe życie 
- wykład z dnia  28.01.2016

 


Najlepszym lekarstwem dla serca jest radość. To najważniejsze przesłanie spotkania Akademii Seniora Swissmed, które odbyło się 28 stycznia w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów. Wykład pt.: „Serce na całe życie. Porady kardiologa: cholesterol, otyłość, stres”  poprowadziła dr Bogumiła Pałubicka-Elmasri z Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego.
- Współczesne badania wskazują, że co druga osoba ma wysoki cholesterol, co trzecia cierpi na nadciśnienie tętnicze, co czwarta pali papierosy, co piąta jest otyła, co dwudziesta ma cukrzycę – zauważa dr Bogumiła Pałubicka-Elmasri z Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego.
Współczesny człowiek nadużywa alkoholu, żyje w ciągłym stresie, bez regularnej aktywności fizycznej.
- Trzeba to sobie wziąć do serca, aby lepiej żyć – podkreśla dr Pałubicka-Elmasri.
Na wykładzie omówiliśmy jak bezpiecznie dla serca ćwiczyć, jak radzić sobie ze stresem, jak jeść, aby nie stać się otyłym.

  

 

 

 

 Holistyczne podejście do rehabilitacji 
- wykład z dnia 21 stycznia 2016

 

 

Rehabilitacja kojarzy się najczęściej z zabiegami fizykoterapeutycznymi. Jednak ogromną, niedoceniana gałęzią rehabilitacji jest ruch. Tym razem podczas wykładów Akademii Seniora zajęliśmy się holistycznym podejściem do rehabilitacji. Wykład w czwartek 21 stycznia 2016r. poprowadził dr Marian Romanowski z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
- Ruchem możemy zastąpić każde lekarstwo, ale żadnym lekarstwem nie zastąpimy ruchu – mówił podczas wykładu dr Marian Romanowski. Myślenie o rehabilitacji jest nieco schematyczne. Dr Romanowski zwracał uwagę na holistyczne podejście do tego zagadnienia. Rehabilitacja kojarzy się najczęściej z zabiegami fizykoterapeutycznymi. Jednak ogromną, niedoceniana gałęzią rehabilitacji jest ruch.
Jeżeli do zagadnienia ruchu dołączymy dietę oraz odpowiedni styl życia, to uzyskujemy medycynę holistyczną.
- W ten sposób przede wszystkim zapobiegamy poważnym chorobom i ewentualnemu wykluczeniu z życia społecznego – dodaje dr Romanowski.
Podczas wykładu omówiliśmy zagadnienia związane ze znaczeniem aktywności ruchowej w leczeniu i profilaktyce różnych chorób. Przedstawiliśmy podstawowe wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia, oraz organizację naszego otoczenia, by współgrało z fizjologią. 

  Jak leczyć, gdy boli gardło- wykład z dnia 14 stycznia 2016

 

 

Okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeważająca większość ma etiologie wirusową. Na początku roku kalendarzowego 2016 w
Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed, przy ul. Wieleńskiej 44 podjęliśmy się walki z wirusami.
Na pierwszym wykładzie Akademii Seniora Swissmed w Nowym Roku 2016 rozmawialiśmy o infekcjach górnych dróg oddechowych. Profilaktyka, leczenie. Czy zawsze antybiotyk?”. Zajęcia poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
Okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeważająca większość ma etiologie wirusową. Podczas wykładu zastanawialiśmy się jak odróżnić kaszel suchy od mokrego, czy każde zapalenie gardła to angina.
- Zazwyczaj infekcje wirusowe możemy wyleczyć „sposobami domowymi”, wymagają one jednak czasu – zauważa dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed. Pacjenci często bywają niecierpliwi i domagają się leczenia antybiotykami. Tymczasem do włączenia antybiotyków potrzebne są konkretne wskazania – podkreśla dr Wiewiórkowska-Garczewska.
Podczas wykładu omówiliśmy zagadnienia związane z przyczynami i możliwościami leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Odpowiedzieliśmy na pytanie czy zawsze musimy stosować antybiotyki.

 

 

 

Nie daj się „nabić w butelkę”
- wykład z dnia 10 grudnia 2015

Kradzieże, oszustwa i wyłudzenia na szkodę seniorów to obecnie duży problem.
Oszuści stosują bardzo różne metody.
Tym razem w czwartek 10 grudnia 2015 r. o godz. 11 w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku w ramach spotkania z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” poruszyliśmy temat poświęcony świadomości konsumenckiej.

Wykład pt.: „Jak to babcia kupiła garnki. Senior jako świadomy konsument, czyli jak nie dać się oszukać" poprowadziła Joanna Baranowska-Zabojszcz, prawnik.  Kradzieże, oszustwa i wyłudzenia na szkodę seniorów to obecnie duży problem. Coraz częściej policja w mediach informuje o osobach i firmach sprzedających seniorom różnego rodzaju sprzęty. Oszuści stosują bardzo różne metody. Dlatego w okresie przedświątecznych przygotowań, na najbliższym wykładzie Akademii Seniora Swissmed rozmawialiśmy o świadomości konsumenckiej.

Kiedy mogę odstąpić od umowy, a kiedy reklamować towar? Jak odnaleźć się w gąszczu zawiłych przepisów, nie tracąc przyjemności z robienia zakupów? Każdy z nas jest konsumentem. Musimy być świadomi swoich praw i czuć się bezpiecznie robiąc nawet najdrobniejsze zakupy. Jak to osiągnąć? Na te i inne pytania odpowiadała podczas wykładu Joanna Baranowska-Zabojszcz, prawnik.
  

 

Nietrzymanie moczu
- wykład z dnia 26 listopada 2015

Trudno pacjentce jest rozpocząć rozmowę o problemie nietrzymania moczu. Nadal jest to choroba wstydliwa, choć od paru lat i tak już widać ogromną poprawę.  Tym razem w czwartek 3 grudnia 2015 r. o godz. 11 w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku w ramach spotkania z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” poruszyliśmy temat poświęcony „Nietrzymaniu moczu”.
Nietrzymanie moczu dotyka co drugą kobietę w okresie menopauzy. Większość ukrywa ten problem nawet przed lekarzem. A nietrzymanie moczu to choroba, którą -€“ choć jest przewlekła - można skutecznie leczyć.
Nietrzymanie moczu dotyka obojga płci, ale kobiety cierpią z tego powodu 2 razy częściej niż mężczyźni. Dla większości kobiet jest to problem niezwykle wstydliwy -€“ mówi dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
Trudno pacjentce jest rozpocząć rozmowę o problemie nietrzymania moczu. Nadal jest to choroba wstydliwa, choć od paru lat i tak już widać ogromną poprawę. Wzrasta świadomość pacjentek i pacjentów, że istnieją możliwości leczenia i skutecznej pomocy.
Podczas wykładu omówiliśmy przyczyny i możliwości leczenia nietrzymania moczu a także staraliśmy się przełamać tabu, jakim nadal jest to schorzenie.   

 

 

Zdrowe zęby
- wykład z dnia 19 listopada 2015

 

Jak wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że około 40 procent Polaków powyżej 65 roku życia nie ma zębów? Praktycznie co czwarta osoba nie była u dentysty od kilku lat.
Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w      Gdańsku w czwartek 19 listopada 2015 na spotkaniu z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed” przeprowadziło wykład poświęcony higienie i trosce o stan uzębienia. „Senior uśmiechnięty, czyli zdrowe zęby w każdym wieku”. Spotkanie poprowadzili stomatolodzy dr Anna Klimaszewska i dr Stanisław Butrymowicz.
Często nie zdajemy sobie sprawy ile różnych schorzeń może dawać objawy w obrębie jamy ustnej. Jej wrażliwa tkanka nie tylko dostarcza przyjemności z jedzenia, ale też jest narażona na dolegliwości, które mogą mieć swoje źródło w innych, nawet odległych narządach. Czy na podstawie dyskretnych wskazówek w ustach dentysta może ocenić nasz stan zdrowia? A z drugiej strony, jak zdrowie zębów wpływa na nasz organizm? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi specjaliści podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed.
 Pamiętajmy, że troska o zęby podnosi komfort naszego życia. Narząd ten się ściera i należy dbać o niego przez cały czas. Brak troski, to duże koszty i dyskomfort – podkreśla stomatolog dr Stanisław Butrymowicz.
Podczas wykładu rozmawialiśmy m.in. o zasadach higieny jamy ustnej, dostępnych środkach czyszczących i najczęstszych dolegliwościach z jakimi może spotkać się senior. Zapoznaliśmy się z budową, zasadami przeglądu uzębienia, fluoryzacją i lakowaniem. Nasi specjaliści opowiadali o możliwościach protetycznych uzupełnień, o zagrożeniach związanych z nowotworami jamy ustnej a także przeciwdziałaniu. Zdrowy senior, to senior uśmiechnięty. 

  

Mądry Polak po szkodzie
- wykład z dnia 12 listopada 2015

Wypadek ! Słowo przed którym drżymy, ale z reguły nie mamy wpływu na to co się nam przydarzy. Tym razem w czwartek 12 listopada 2015 r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku odbył się wykład z cyklu „Akademia Seniora Swissmed” pt. „Mądry Polak po szkodzie”. Spotkanie poprowadził Robert Sakowicz z Centrum Odszkodowań DRB.Wykład poświęciliśmy wsparciu, zadośćuczynieniu oraz odszkodowaniom powypadkowym w kontekście odpowiedzialności oraz świadomości społecznej. Są takie momenty w życiu kiedy w ułamku sekundy przewartościowaniu ulega wszystko. Nic nie ma znaczenia, jest tylko natłok myśli, lęk o siebie lub o bliskich, obawy o przyszłość i życie przelatujące nam przed oczami jak przewijany z wielką prędkością film. Często towarzyszą temu odgłosy syren karetek i jacyś ludzie, których twarzy nie pamiętamy. Wypadek ! Słowo przed którym drżymy, ale z reguły nie mamy wpływu na to co się nam przydarzy. - W sytuacjach ekstremalnych zawsze emocje biorą górę nad logiką. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować ratując komuś życie. Warto również mieć podstawowe pojęcie dotyczące przysługujących nam praw. Pochopne działania mogą nierzadko zaprzepaścić nam możliwość uzyskania zadośćuczynienia, czy odszkodowania, jeśli nie zadbamy o podstawowe rzeczy – tłumaczy Robert Sakowicz. Czasu nie da się cofnąć, lecz posiadając podstawową wiedzę można zminimalizować następstwa wypadku, który nam lub bliskim się przydarzy. Tym właśnie zagadnieniom poświęcony będzie najbliższy wykład Akademii Seniora Swissmed. Podczas spotkania opowiemy m.in. o postępowaniu w razie wypadku, ochronie i konsekwencjach sprawcy, różnicach w określeniu OC i NNW, czy okresie przedawnień. Przeanalizujemy także poszczególne przypadki słuchaczy wykładu.

 

 

 

Zmiany zachodzące z wiekiem
- wykład z dnia 5 listopada 2015

Jakie zmiany zachodzą w poszczególnych narządach wraz z wiekiem? Na to pytanie odpowiadaliśmy podczas spotkania z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed”, które odbyło się w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku w czwartek 5 listopada 2015 r. Wykład poświęcony był fizjologicznym zmianom zachodzącym wraz z wiekiem. Czego możemy się spodziewać wraz z upływającym czasem. Spotkanie poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed.
 Tym razem podczas wykładu Akademii Seniora Swissmed, podczas którego padł kolejny rekord frekwencji, opowiedzieliśmy o zmianach zachodzących w poszczególnych narządach wraz z wiekiem. Co mieści się w zakresie fizjologii starzenia, a co jest patologią i skutkiem rozwijającej się choroby. Starość nie jest chorobą, tylko procesem zachodzącym w organizmie. Musimy przyzwyczaić się do pewnych zmian, które zachodzą w naszym ciele i je po prostu zaakceptować. Musimy przy tym potrafić odróżniać chorobę od fizjologicznych zmian – podkreślała dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed. 
Podczas wykładu postaraliśmy się uzmysłowić czego się nie bać, na co zwracać uwagę i jak podejść do upływającego czasu. 

   

 

 

 

Jak się ruszać, żeby nie zrobić krzywdy? 

- wykład z dnia 22 października 2015

Seniorzy, którzy regularnie ćwiczą, żyją statystycznie dłużej. Ruch w każdym wieku ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Tym razem w czwartek 22 października 2015 r. wykład  Akademii Seniora Swissmed w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku poświęciliśmy zdrowiu i ruchowi.

 


 Wykład poprowadził Marcin Szymborski, fizjoterapeuta Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed. Warto zauważyć, że także seniorzy, którzy regularnie ćwiczą, żyją statystycznie dłużej. Ruch w każdym wieku ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. W stosunku do Europejczyków polscy seniorzy wciąż pozostają w tyle. Czas to zmienić. Dlatego podczas wykładu mówiliśmy o tym, jak ćwiczyć, żeby po prostu sobie nie szkodzić. Porozmawialiśmy m.in. o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń. Jak i czy można tak dobrać ćwiczenia, żeby ograniczyć nadwagę?

Wykład dotyczył także o tym, jak i ile czasu poświęcać na ćwiczenia w tygodniu, oraz w jaki sposób ćwiczyć efektywnie, bez nadmiernego obciążania organizmu. Warto pamiętać, że okres jesienno-zimowy sprzyja stanom depresyjnym, więc na pewno warto zrobić wszystko, by nasze ciało, choć z wieloma ograniczeniami, wprowadzić w stan większej aktywności fizycznej. Regularność i systematyczność ćwiczeń przynosi dużo większe efekty.

  • Warto ćwiczyć według konkretnego planu.
  • Wyznacz maksymalną siłę, jaką jesteś w stanie podnieść.
  • Ćwicząc treningiem 4x4 wykonaj konkretną ilość powtórzeń.
  • Jeśli chcesz schudnąć i aby to osiągnąć ćwiczysz jakkolwiek,
    bez konkretnego planu i na dodatek nie stosujesz odpowiedniej diety, jesteś skazany na porażkę.

 ------------------------------------------------------------------------------------

  Grzyby nasze kochane
- wykład z dnia 15 października 2015

Walory zdrowotne grzybów są znikome. Jednak w naszej kulturze sos grzybowy, i grzybki marynowane funkcjonują od lat. Tym razem w czwartek 15 października w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku odbyło się spotkanie z cyklu: „Akademia Seniora Swissmed”. Wykład pt.: „Grzyby nasze kochane – nie zawsze przyjazne. Uważnie i rozważnie” poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska.


Nie wyobrażamy sobie wigilii  bez pierogów z grzybami. Czy rzeczywiście jednak wszystkie grzyby jadalne są bezpieczne? Jak odróżnić trujące od jadalnych? Jakie mogą być objawy zatrucia grzybami? O tym dowiedzieliśmy się podczas wykładu z dr Dagmarą Wiewiórkowską-Garczewską. Pamiętajmy, że dla mało doświadczonych grzybiarzy, muchomor sromotnikowy może być podobny do kilku gatunków jadalnych grzybów. Warto pamiętać, że nawet najlepszy atlas grzybów nie daje stuprocentowej pewności, że zebrane okazy są bezpieczne. Zachęcamy, by podczas zbierania i przygotowywania grzybów pamiętać o zdrowym rozsądku.


PIERWSZA POMOCpolega na sprowokowaniu wymiotów;


  • zabezpieczeniu wymiocin, kału, moczu i resztek potrawy grzybowej do badania MYKOLOGICZNEGO;
  • natychmiastowym wezwaniu lekarza lub udaniu się do szpitala;


POSTĘPOWANIE LECZNICZEDrugim celem leczenia jest przerwanie jelitowo-wątrobowego krążenia toksyn. Dlatego po zakończeniu płukania żołądka pozostawia się w nim zawiesinę węgla aktywowanegoW przerwach pomiędzy kolejnymi dawkami węgla aktywowanego (przed podaniem każdej z dawek) należy aspirować treść żołądkowo-dwunastniczą.W odniesieniu do eliminowania amatoksyn drogą plazmaferezy, hemodializy, hemoperfuzji i dializy albuminowe zdania są podzielone; hemodializy bywają jednak konieczne, jeśli rozwija się niewydolność nerek, a MARS jako przygotowanie do przeszczepienia wątroby u chorych z nasiloną encefalopatią.
Mity na temat grzybów:


Fałszywy mit - Grzyby trujące po posoleniu żółkną.


     Nieprawda - zmiana zabarwienia spowodowana jest nie przez związki trujące, ale przez zupełnie inne substancje znajdujące się w grzybach.Fałszywy mit - Srebrna łyżka włożona do potrawy z grzybami trującymi czernieje.


     Nieprawda - czernienie srebrnej łyżki związane jest z obecnością związków siarki, które z reguły nie są trujące.


Fałszywy mit - Wszystkie grzyby trujące mają ostry smak.


     Nieprawda - dla przykładu śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy jest prawie pozbawiony smaku i nie ma żadnego charakterystycznie nieprzyjemnego zapachu.


 Fałszywy mit - Po przecięciu grzyba trującego następuje zmiana zabarwienia miąższu na niebieskawe.


     Nieprawda - jest wręcz przeciwnie. Większość grzybów zabarwiających się pod wpływem powietrza na niebiesko należy do gatunków jadalnych .Fałszywy mit - Grzyb nadjedzony przez ślimaki nie jest trujący.


        Nieprawda - wiele śmiertelnie trujących dla człowieka grzybów jest jadalnych dla innych gatunków zwierząt.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

  Choroba wieńcowa
- wykład z dnia 8 października 2015


 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Odrębności farmakologii i farmakoterapii
u seniorów
- wykład z dnia 1pażdziernika 2015


 ------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Seks to zdrowie czyli Senior aktywny seksualnie - wykład z dnia 24 września 2015

 Seks dobrze jest uprawiać przez całe życie! Po co? By czuć się lepiej, wzmocnić odporność, budować więzi, ćwiczyć ciało i ducha! W Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w ramach Akademii Seniora Swissmed w czwartek 24 września 2015 r. odbył się wykład „Seks to zdrowie czyli Senior aktywny seksualnie"? Spotkanie poprowadził specjalista seksuolog Jarosław Zabojszcz.


Człowiek jest seksualny cały czas, bez względu na wiek. Jego seksualność podlega jednak nieustannym zmianom zależnie od fazy życia. Warto wiedzieć, że nawet w wieku późniejszym seksualność człowieka nabiera innego charakteru, ale się nie kończy. Podczas wykładu zostanie poruszyliśmy tematykę zdrowia seksualnego.

- Seks dobrze jest uprawiać przez całe życie! Po co? By czuć się lepiej, wzmocnić odporność, budować więzi, ćwiczyć ciało i ducha! – podkreśla specjalista seksuolog Jarosław Zabojszcz. Wykład swoją tematyką obejmie także zagadnienia z zakresu zaburzeń psychoorganicznych w zakresie aktywności seksualnej.

Najbliższe spotkanie już 1 października 2015 r. Wykład: „Odrębności farmakologii i farmakoterapii u seniorów”. Jak leczyć, żeby nie pogorszyć. 

 ------------------------------------------------------------------------------------


Pszczoły i trzmiele. Przyjaciel, czy szkodnik człowieka? - wykład z dnia 17 września 2015Każdy z nas lubi jeść miód. Nie byłoby tego wspaniałego nektaru, gdyby nie pracowitość pszczół i trzmieli. Tym razem podczas spotkania Akademii Seniora Swissmed 17 września 2015 r. opowiadaliśmy m.in. o tym dlaczego warto uprawiać rośliny miododajne? Spotkanie poprowadził specjalista, hodowca roślin miododajnych, miłośnik pszczół i trzmieli Jan Dąbrowski. 

 Tym razem spotkanie Akademii Seniora Swissmed poświęcone będzie najbardziej pracowitym na świecie owadom. Podczas wykładu zainteresowaliśmy naszych Seniorów pszczołami i trzmielami oraz roślinami miododajnymi. Wielu seniorów posiada ogródek. - Warto uprawiać w nim rośliny miododajne. Jeżeli jeszcze nie mamy ogródka, to warto go założyć. Korzyści będą zarówno dla nas, jak i dla całej przyrody. Bezpośrednią korzyścią będzie zapylenie naszych roślin owocowych i warzyw. W ogródku można uprawiać rośliny miododajne na nasiona. Takich nasion nie ma w sklepach i trudno je zdobyć -  podkreśla Jan Dąbrowski.
Uprawa roślin miododajnych jest korzystna dla przyrody, gdyż rośliny dostarczają nektar i pyłek dla pszczół, których jest w Polsce około 470 gatunków. Najbardziej znane i okazałe wśród nich są trzmiele. Rolę trzmieli, jako zapylaczy najłatwiej opisać na przykładzie pomidorów. Każdy je spożywa. Pomidory są zapylane właśnie przez trzmiele. Pszczoła miodna ich nie oblatuje.
-  Około 80% roślin nie może wydać nasion bez zapylenia i mogłaby zginąć. Trzmiele przynoszą korzyści pszczole miodnej, gdyż umożliwiają korzystanie z nektaru poprzez przegryzanie rurek kwiatowych tam gdzie nektarniki są głęboko położone - dodaje Jan Dąbrowski.
Podczas wykładu każdy uczestnik spotkania otrzymał upominek z nasionami roślin miododajnych.


 ------------------------------------------------------------------------------------

 


INAUGURACJA NOWEGO SEZONU EDUKACYJNEGO
2015 - 2016
w czwartek 10 września o godz. 11.00
w sali konferencyjnej
przy Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed
Gdańsk, ul. Wileńska 44


 

 ------------------------------------------------------------------------------------


Zmiany zwyrodnieniowe stawów. Jak diagnozować i jak sobie z tym radzić na co dzień? - wykład 13 sierpnia 2015


 ------------------------------------------------------------------------------------


Zdrowy Aktywny Senior nie tylko w wakacje - wykład 18 czerwca 2015

 

 

 Okazuje się, że 42% seniorów ma nadwagę, 5% cierpi z tytułu otyłości, 2 na 3 z nich nie uprawia żadnego rekreacyjnego sportu. Między innymi te fakty usłyszeli Seniorzy – uczestnicy ostatniego ( 18.06.2015) wykładu Wiosennej Akademii Seniora, który odbył się w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku.   

Wykład pt.: „Zdrowy Aktywny Senior nie tylko w wakacje". Zalecane diety i formy ruchowe poprowadziła Maria Fall - Ławryniuk, dietetyk i terapeuta ruchowy.
           Okazuje się, że 42% seniorów ma nadwagę, 5% cierpi z tytułu otyłości, 2 na 3 z nich nie uprawia żadnego rekreacyjnego sportu, jeden na trzech wykazuje już pewne formy niepełnosprawności, bardzo liczna grupa seniorów jest społecznie izolowana.
- Powyższe fakty mają wyraźny wpływ na ich ogólny stan zdrowia, kondycję fizyczną i psychiczną, a nawet zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych – nadciśnienia tętniczego, udarów, zawałów, cukrzycy oraz chorób nowotworowych – podkreślała Maria Fall – Ławryniuk.
      Wraz z przybywaniem lat nasze potrzeby zmieniają się, gdyż zmienia się perspektywa życiowa. Z jednej strony ogromnej wagi nabierają banalne sprawy dnia codziennego, z którymi coraz częściej borykamy się na skutek postępującej słabości własnego ciała, a z drugiej strony ambicje, pasje, motywacje, które kierowały zachowaniami i dążeniami w latach wcześniejszych, odchodzą powoli w cień, pojawia się refleksja, analiza, bilansują się dokonania i drobne porażki.
- Jednak nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zdrowego stylu życia, zadbanie o swoje bieżące potrzeby, codzienną aktywność fizyczną i korektę  diety – zauważa Fall-Ławryniuk.
Podczas wykładu poznaliśmy najważniejsze zasady zdrowej diety seniora. Poznaliśmy przykładowe menu dla seniora.

Przykładowe menu:
Śniadanie: płatki owsiane lub orkiszowe, łyżka suszonej żurawiny, 2 śliwki suszone, mleko, herbata,
II Śniadanie: pieczywo graham, masło, plaster szynki drobiowej, jajko „w koszulce”, papryka czerwona, natka, woda z cytryną i miodem lub herbata,
Obiad: miseczka barszczu czerwonego z grubo pokrojonymi burakami, ziemniak z wody, dwa pulpety drobiowe, surówka z marchwi, kompot.
Podwieczorek: ciasto marchewkowe lub drożdżówka (wyrób własny), herbata imbirowa (świeży korzeń imbiru – 2 cm, zalać wrzątkiem, wkroić kilka plastrów cytryny, pomarańczy, dodać dwa goździki, zaparzyć),
Kolacja: cukinia faszerowana warzywami, przecinamy cukinię, należy wydrążyć miąższ, pokroić warzywa: paprykę, pieczarki, pomidory…) połączyć składniki, doprawić do smaku, całość przygotować w piekarniku, na parze, w brytfannie,  herbata, woda, kompot… ------------------------------------------------------------------------------------

 

Zadbaj o swój wzrok - wykład 28 maja 2015

Zaćma jest chorobą, która dotyka najczęściej osoby po 60 roku życia. Jest jedną z najczęstszych chorób oczu i główną przyczyną utraty wzroku na świecie. Dlatego tym razem w ramach cyklu „Wiosenna Akademii Seniora” 28 maja 2015r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed zorganizowaliśmy spotkanie dotyczące wzroku.


Podczas wykładu „Zadbaj o swój wzrok”. Zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej swoja wiedzą podzielili się specjaliści z tej dziedziny: optometrysta Marta Hanzlik oraz okulista lek. med. Ewa Sokołowska-Cydejko.

Zaćma jest chorobą, która dotyka najczęściej osoby po 60 roku życia. Jest jedną z najczęstszych chorób oczu i główną przyczyną utraty wzroku na świecie. W Polsce obecnie na zaćmę choruje około 0,9 mln ludzi. Pacjenci ze zdiagnozowana zaćmą bardzo często nie otrzymują wystarczającej informacji o chorobie, sposobie i możliwościach jej leczenia.

Dlatego podczas wykładu Akademii Seniora zaprezentowaliśmy podstawy anatomii oka, wyjaśnimy czym jest zaćma i jakie są jej objawy. Opowiedzieliśmy o metodach jej leczenia, a także o możliwościach wyboru odpowiedniego implantu (soczewki wewnątrzgałkowej).

Druga część spotkania dotyczyła jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej oraz Zespołu Suchego Oka. Zawsze podkreślamy, że każdy pacjent powinien posiadać wiedzę, która pozwoli mu na zrozumienie jego dolegliwości. Dlatego w ramach Akademii Seniora realizowanej w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora przy ul. Wileńskiej 44 tak dużo miejsca poświęcamy właśnie na edukacje i działania prozdrowotne. Serdecznie zapraszamy.


 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Całościowe spojrzenie na zdrowy organizm - anatomia człowieka - wykład 21 maja 2015
Warto wiedzieć, jak jesteśmy zbudowani, jak przestrzennie ułożone są narządy wewnętrzne i do czego służą. Tym razem w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku w ramach spotkań z cyklu „Wiosenna Akademii Seniora” 21 maja 2015 zorganizowaliśmy wykład pt.: „Całościowe spojrzenie na zdrowy organizm - anatomia człowieka”. Spotkanie Wiosennej Akademii Seniora poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed. Tym razem temat jak z atlasu anatomii. Przypomnieliśmy, gdzie leży serce, wątroba, trzustka i jakie są ich funkcje. Jak wygląda układ krwionośny, oddechowy, czy pokarmowy? Warto wiedzieć, jak jesteśmy zbudowani, jak przestrzennie ułożone są narządy wewnętrzne i do czego służą. - To na pewno pozwoli nam na lepsze zrozumienie niektórych dolegliwości, chorób i złego samopoczucia. Im większa wiedza, tym mniejsze obawy, że dzieje się coś złego – podpowiada dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska. Każdy pacjent powinien posiadać wiedzę, która pozwoli mu na zrozumienie jego dolegliwości. Dlatego w ramach Akademii Seniora realizowanej w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora przy ul. Wileńskiej 44 tak dużo miejsca poświęcamy na edukacje.

 ------------------------------------------------------------------------------------

  


Odkrywanie smaków kawy - wykład 14 maja 2015


Kawa pachnie, smakuje, może tworzyć klimat spotkania. - Wielu podkreśla jej właściwości lecznicze i kosmetyczne. Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku w ramach spotkań z cyklu „Wiosenna Akademii Seniora” 14 maja 2015 zorganizowało wykład pt.: „Kawa nie jedno ma imię”. Zdrowie, historia, ciekawostki z Ameryki Południowej i Afryki. Wykład poprowadził Krzysztof Dworak, architekt z zamiłowania, współtwórca „Palarni Kawy”, człowiek wielu pasji. Opowiadał m.in o kawie z Etiopii, Indii, Brazylii, Gwatemali i indonezyjskiej wyspy Jawa. Kawa pachnie, smakuje, może tworzyć klimat spotkania. - Wielu podkreśla jej właściwości lecznicze i kosmetyczne. Ziarna kawy są surowcem wysoko cenionym przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny m.in. dlatego, że zawierają substancje opóźniające procesy starzenia się organizmu - podkreśla Krzysztof Dworak.
Oprócz kofeiny kawa zawiera antyoksydanty, sole wiążące cenne pierwiastki, witaminy z grupy B, kwasy organiczne. Ziarna kawy zawierają także pewną ilość kwasów tłuszczowych i olejków eterycznych
Według Krzysztofa Dworaka kawa ma jeszcze jedną cechę - tworzy społeczność, ma właściwości integracyjne. - Przy kawie możemy spotkać się z drugim człowiekiem. Nie czuć się samotnie – podkreśla. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się o historii kawy, jej pochodzeniu i uprawach. Poznaliśmy techniki, by poprawić smak kawy.

 ------------------------------------------------------------------------------------


Budżet seniora - wykład 7 maja 2015

 ------------------------------------------------------------------------------------

Możliwości współczesnej kardiologii interwencyjnej - wykład 30 kwietnia 2015 

Współczesna kardiologia i kardiochirurgia to specjalizacje w medycynie, które rozwijają się niezwykle intensywnie. Tym razem 30 kwietnia 2015 r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wileńskiej 44 w ramach cyklu „Wiosenna Akademia Seniora” odbyło się spotkanie dotyczące: Możliwości współczesnej kardiologii interwencyjnej”. Gościem spotkania był  profesor doc. dr hab. med. Wacław Kochman.

 


Podczas wykładu Seniorzy dowiedzieli się jakie są współczesne metody nieoperacyjnego leczenia chorób serca. Na czym polegają techniki przezskórne, bez otwierania klatki piersiowej. Współczesna kardiologia i kardiochirurgia to specjalizacje w medycynie, które rozwijają się niezwykle intensywnie. Obecnie dzięki nim zawał serca, wady zastawek, arytmie leczy się diametralnie inaczej i dzięki temu skuteczniej.  I właśnie o tym rozmawialiśmy na wykładzie z prof. Wacławem Kochmanem.
 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Akceptacja siebie - wykład 23 kwietnia 2015

Warto przypomnieć, że jesteśmy stworzeni do tego, by żyć w związkach. Potrzebujemy ludzi, dzięki którym realizujemy siebie. Czy zatem samotność jest chorobą? Na te i wiele innych pytań odpowiadał podczas spotkania psycholog Jarosław Zabojszcz.
Dbałość o dobry związek realizować powinniśmy podczas całego swojego życia. Seniorzy mogli usłyszeć czym jest związek a czym relacja partnerska? Jak w niej wytrwać, pomimo upływającego czasu?
     - Relacja, związki, bycie razem - to nieustająca praca. Aby to zrozumieć, najpierw trzeba dobrze poznać i zaakceptować siebie – mówił psycholog Jarosław Zabojszcz.
     W trakcie wykładu zastanawialiśmy się czym tak na prawdę jest „psychologia miłości". Czy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebne do zdrowego życia jest partnerstwo, przyjaźń i miłość? Czy tabletką zastąpimy uzdrowienie relacji rodzinnej. Przez całe życie pracujemy nad tym, ilu przyjaciół będzie wokół nas w okresie senioralnym.
     
Akademia Seniora to cykl wykładów realizowanych przez specjalistów i wykładowców Centrum Aktywnego Seniora oraz Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Swissmed. Wykłady o charakterze teoretyczno-praktycznym dotyczą aspektów fizjologicznych, psychologicznych, prozdrowotnych i społecznych. Nasi specjaliści rozwiązują wszelkie wątpliwości i podpowiadają gdzie szukać pomocy w sytuacjach, w których sobie nie radzimy. Zajęcia (ok 2 godzin) rozpoczynają się w każdy czwartek o godzinie 11-ej w sali konferencyjnej Centrum Aktywnego Seniora. Mają charakter otwarty. Po zajęciach spotkanie z wykładowcami w sali dziennej Centrum Aktywnego Seniora Swissmed, rozmowy przy kawie i herbacie.


KOLEJNE SPOTKANIE „WIOSENNEJ AKADEMII SENIORA”  odbędzie się 30 kwietnia o godz. 11.00. Temat: „Możliwości współczesnej kardiologii interwencyjnej.” Gościem spotkania będzie  prof. Wacław Kochman.


 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Nowoczesne formy ruchu - wykład 16 kwietnia 2015
Warto podkreślić, że nasz organizm nie jest stworzony do bezczynności. O wiele lepiej funkcjonuje, jeśli regularnie zażywamy ruchu. Dotyczy to zarówno młodych jak i starszych. Tym razem 16 kwietnia 2015 r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wileńskiej 44 w ramach cyklu „Wiosenna Akademia Seniora” wykład pt.: „Nowoczesne formy ruchu i aktywności dla seniora” poprowadził Łukasz Zaborowski, fizjoterapeuta i dietetyk, oraz uczestnik europejskich maratonów.


 

Organizm ludzki nie jest stworzony do bezczynności. O wiele lepiej funkcjonuje, jeśli regularnie zażywamy ruchu. Dotyczy to zarówno młodych jak i starszych. – Każdej osobie, także tym, które cierpią na rozmaite dolegliwości, aktywność fizyczna przyniesie konkretne korzyści. Dzięki niej poprawimy swoją ogólną sprawność – mówił Łukasz Zaborowski.  Doskonale do tego celu nadaje się codzienna gimnastyka. Chodzi tu o ogólnorozwojowe, wszechstronne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym nasze ciało pozostanie sprawne, mięśnie elastyczne, stawy ruchome, czyli tzw. gimnastykę usprawniającą. Podczas wykładu Seniorzy zapoznali się m.in. z zagadnieniami związanymi  z aktywnością fizyczną i korzyściami płynącymi z regularnego uprawiania sportu dla seniorów. Opowiedzieliśmy o pozytywach, jakie niesie ze sobą określona forma ruchu dla ducha i ciała. Poznaliśmy rożne rodzaje aktywności fizycznej z uwzględnieniem miejsca wykonywania, czyli ćwiczenia w wodzie, na świeżym powietrzu, w pomieszczeniu. Pan Łukasz Zaborowski opowiedział także o swojej pasji, jaka jest bieganie, czyli o zdrowym stylu życia.
 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Tarczyca - wykład 9 kwietnia 2015
Choroby tarczycy kojarzą się nam z nerwowością, nadpobudliwością, lub z ospałością i poczuciem zmęczenia. Rzeczywiście tak może być. Odróżnić jednak musimy nadczynność od niedoczynności tarczycy.  


Tym razem 9 kwietnia 2015r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wileńskiej 44 w ramach cyklu „Wiosenna Akademia Seniora” wykład pt.: „Choroby tarczycy. Nad, czy niedoczynność, jak odróżnić? Co zmienia się z wiekiem?” poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed.Choroby tarczycy kojarzą się nam z nerwowością, nadpobudliwością, lub z ospałością i poczuciem zmęczenia. - Rzeczywiście tak może być. Odróżnić jednak musimy nadczynność od niedoczynności tarczycy  – wyjaśnia  dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii COAS. Z wiekiem częściej występuje niedoczynność tarczycy, co jest fizjologicznie związane ze spadkiem produkcji hormonów przez tarczyce osoby starszej. - Nie znaczy to, że nie występuje również nadczynność, która często objawia się zaburzeniami rytmu serca (np. migotaniem przedsionków) – dodaje dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii COAS. 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Bezsenność - wykład 26 marca 2015

Bezsenność często jest określeniem subiektywnym. Niektórzy pacjenci mówią o bezsenności po jednej nieprzespanej nocy. – Warto zaznaczyć, że taki sytuacja może zdarzyć się każdemu. I jest to fizjologia nazywana bezsennością przygodną – wyjaśnia  dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii COAS. Tym razem 26 marca 2015r. w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wileńskiej 44 w ramach cyklu „Wiosennej Akademii Seniora” wykład pt.: „Zaburzenia snu. Z czym musimy się pogodzić? Co musimy leczyć?” poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed.

Bezsenność to wiele nieprzespanych nocy, powikłanych zmęczeniem w ciągu dnia. Taki stan wymaga leczenia. – Mówiąc o bezsenności musimy pamiętać o higienie snu. Nie zawsze bezsenność stanowi problem sam w sobie. Może być spowodowana inną chorobą, np. depresją, przewlekłym bólem, czy niewydolnością krążenia z dusznością – podkreśla dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska. 
Podczas wykładu Seniorzy otrzymali dawkę wiedzy na temat zaburzenia snu. O tym kiedy bezsenność wymaga leczenia, jakie są skutki bezsenności. Ile godzin powinien spać senior.

Dziesięć zasad higieny snu:

1.  Redukuj czas spędzony w łóżku
2.  Nie próbuj zasnąć na siłę
3.  Usuń zegarek z zasięgu wzroku w sypialni 
4.  Zmęcz się fizycznie późnym popołudniem
5.  Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu
6.  Prowadź regularny tryb życia
7.  Zjedz kolację na trzy godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem
8.  Unikaj silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia
9.  Unikaj drzemek w ciągu dnia
10. Unikaj regularnego przyjmowania leków nasennych
11. Unikaj regularnego przyjmowania leków nasennych

 ----------------------------------------------------------------------------

 

Suplementy to nie leki - wykład 19 marca 2015


W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrosła sprzedaż suplementów diety, dostępnych bez recepty. Dominujemy w Europie pod względem ilości przyjmowanych leków. 

Tym razem 19 marca 2015r. w
Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wileńskiej 44 w ramach cyklu „Zimowa Akademii Seniora” wykład pt.: „Suplementy. Dobrodziejstwo, czy przekleństwo. Moc reklamy.” poprowadziła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed 

Niezależnie od wieków bardzo lubimy przyjmować witaminy, preparaty wspomagające zdrowie, nie zawsze zastanawiając się, czy są one nam potrzebne. Czy faktycznie są pomocne, czy może robią szkodę dla naszego zdrowia -  mówi dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, specjalista geriatrii COAS. Zbyt często nadużywamy preparatów witaminowych, wierząc, że przedłużą nam życie, zdrowie i młodość. Tymczasem okazuje się, że dobrze zbilansowana dieta, obfitująca w warzywa, owoce jest wystarczającym źródłem witamin dla naszego organizmu.

 Na najbliższym wykładzie w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed 26 marca 2015 r. o godz. 11 opowiemy o „Zaburzeniach snu”. Z czym musimy się pogodzić? Co można leczyć? Poradnik na bezsenne noce.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zaburzenia rytmu  - wykład 26 lutego 2015


Zaburzenia rytmu serca są jednym z najczęstszych objawów, z którymi pacjent zgłasza się do kardiologa. - Mogą to być bardzo szybkie kołatania serca, lub wręcz określane przez pacjentów jako arytmia, potykanie się serca. Tym zaburzeniom często towarzysz niepokój, lęk, a czasami ból serca, duszności oraz poty - mówiła podczas wykładu Zimowej Akademii Seniora  dr Anna Kit-Bieniecka, specjalista kardiolog. 

fragment: Tym razem (5 marca 2015) podczas spotkania Zimowej Akademii Seniora rozmawialiśmy o zaburzeniach rytmu występujących u ludzi zdrowych, i z chorobami serca, oraz o arytmiach groźnych dla życia i możliwościach terapii zaburzeń rytmu serca. Cotygodniowe wykłady rozpoczynające się o godz. 11.00, realizowane w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed cieszą się od początku ogromnym zainteresowaniem. Do Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora  przybywają osoby z całego Trójmiasta, okolic Gdańska, a także z Malborka.

Arytmie mogą występować w sercu zdrowym, ale trzeba pamiętać, że u chorego z patologią serca mogą przyczynić się do nagłego zgonu sercowego.
- Dlatego tak ważnym jest, żeby mieć świadomość, czy niemiarowe bicie serca wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, czy też można spokojnie poczekać i dopiero później , jeśli objawy nie przejdą, zgłosić się do lekarza – dodaje dr Anna Kit-Bieniecka.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cukrzyca - wykład 26 lutego 2015


Z roku na rok jest coraz więcej zachorowań na cukrzycę. Niestety problem ten bywa ignorowany przez pacjentów. Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed tym razem zaprosiło na spotkanie z cyklu „Zimowa Akademii Seniora”. Wykład pt.: „Cukrzyca – epidemia XXI wieku” w czwartek 26 lutego 2015 r. poprowadziła Wicemarszałek Pomorza Hanna Zych-Cisoń. 

fragment: 
Cukrzyca to prawdziwe wyzwanie dla ludzkości, nic więc dziwnego, że została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię XXI w – mówiła przed spotkaniem dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed.     
 - Nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne powikłania niesie za sobą ta choroba. Niewydolność nerek, zaburzenia siatkówki oka, zaburzenia neuropatyczne. To wszystko powikłania źle leczonej, lub nieleczonej cukrzycy – podkreślała Wicemarszałek Pomorza Hanna Zych-Cisoń.                                         
     Wniosek jest jeden. Nie bagatelizujmy tego problemu. Dobre leczenie farmakologiczne, dobrze ustawiona dieta, ruch są w stanie opóźnić, lub w maksymalny sposób ograniczyć powikłania choroby. Podczas wykładu uczestnicy spotkania dowiedzieli się również jak rozpoznać cukrzycę, jak ją leczyć w sposób niefarmakologiczny, jaką stosować dietę.

     - Sposób odżywiania się osoby z cukrzycą jest prawie identyczny jak prawidłowa dieta osoby zdrowej . Nie ma już pojęcia dieta cukrzycowa. Odżywianie osoby z cukrzycą nie jest bardzo skomplikowane ale wymaga od dietetyka umiejętności właściwego doboru produktów i potraw oraz znajomości i konsekwencji  – mówiła Hanna Zych-Cisoń.

U podstaw piramidy żywieniowej jest ruch. Warto ustalić zapotrzebowanie kaloryczne dzienne, biorąc pod uwagę wiek, płeć i aktywność fizyczną. Należy zmniejszyć dzienną rację pokarmową o 250 kcal. Dodajmy wysiłek fizyczny równoważny 250 kcal. / 500kcal / - podkreślała Wicemarszałek Pomorza. Należy pamiętać, węglowodany podnoszą nasze poziomy cukru. Należy ograniczyć łatwo przyswajalne węglowodany

Indeks glikemiczny (IG) określa zdolność węglowodanów do podwyższenia stężenia glukozy we krwi. IG produktu powyżej 60 powoduje gwałtowny wzrost glikemii. Gotowanie pokarmu zwiększa IG.

Warto wprowadzić zasady:
1. Regularne posiłki
2. Jedzenie od 4 do 6 posiłków dziennie, o stałych porach
3. Jedzenie mniejszych porcji, ale częściej
4. Jedzenie posiłków o podobnej zawartości węglowodanów. 

Pamiętaj:
1g węglowodanów  to 4kcla
1g białka to 4kcal
1g tłuszczu to 9 kcal
1g alkoholu to 7 kcal
Chcesz schudnąć ogranicz tłuszcz! Alkohol to puste kalorie.
________________________________________________________________________


Alzheimer - wykład 19 lutego 2015Nie boimy się trudnych tematów. Tym razem (19 lutego 2015) rozmawialiśmy o chorobie Alzheimera. Cotygodniowe wykłady rozpoczynające się o godz. 11.00, realizowane w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed cieszą się od początku niegasnącym zainteresowaniem. fragment:


„Alzheimer” to określenie, które coraz częściej pojawia się w rozmowach o starości. Niestety wciąż bardzo wiele osób nie potrafi sobie z tym zagadnieniem poradzić. Dlatego m.in. podczas cotygodniowych wykładów Zimowej Akademii Seniora w Centrum Aktywizacji Seniora Swissmed poruszaliśmy ten temat.

- Współczesny człowiek boi się rozpoznania choroby Alzheimera. Przeraża nas zależność od innych, niesprawność mentalna, a także pogrążenie we własnym świecie niepamięci. Tymczasem choroba Alzheimera to jedna z przyczyn zaburzeń pamięci u osób starszych – tłumaczyła podczas wykładu dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed.

       Podczas spotkania Seniorzy dowiedzieli się jak funkcjonuje ludzki mózg. Kiedy zaburzenia pamięci mają nas niepokoić, a kiedy są normą dla wieku. Jakie ćwiczenia pamięci należy wykonywać, by zachować jak najdłużej sprawny umysł, niezależnie od wieku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz